CAI için önemli adımlar: Leica ve Nikon ile ortaklıklar, MAX 2022’de Photoshop ve ötesinde yeni İçerik Kimlik Bilgileri özellikleri

Üç yıl önce Adobe MAX’te, çevrimiçi güven ve şeffaflığı artırmanın yanı sıra yanlış bilgi ve dezenformasyonla mücadele etmek amacıyla Content Authenticity Initiative’i (CAI) başlattık. CAI çözümü, içerik oluşturucuların atıfta bulunmasını sağlamak ve bir dijital içerik parçasının gerçekleri ve kökenleri hakkında şeffaflık sağlamak için provenans teknolojisinin kullanımına odaklanıyor. Bugün ayrıca kamera inovasyonu ve üretken yapay zeka aracılığıyla yaratıcılığın gücüne tanık oluyoruz. Ancak aynı zamanda yanlış bilginin daha önce hiç olmadığı kadar hızlı yayıldığını görüyoruz. Dijital ekosistemde güveni yeniden tesis etmek için çalışırken, provenansın içerik üretim yaşam döngüsü boyunca temel bir katman olduğuna inanıyoruz. Ve bu temel MAX 2022’de ileriye doğru büyük bir adım atıyor.

Bugün, Leica’nın ikonik M11* Telemetre ve Nikon’un sektör lideri aynasız Z 9* kameralarında provenans teknolojisini uygulamak üzere sektörün önde gelen kamera üreticileri Leica ve Nikon ile ortaklık kurduğumuzu duyurarak misyonumuzda heyecan verici bir kilometre taşını işaret ediyor ve dijital görüntülere çekim noktasında provenans ve özgünlük kazandırıyoruz.

Bu güvenli yakalama teknolojisi ilk kez yaratıcı topluluğun elinde olacağından, içerik yaşam döngüsü boyunca güven ve atıf oluşturmada önemli bir adımdır. Foto muhabirlerinin ve diğer yaratıcıların, bir görüntünün ne zaman, nerede ve nasıl çekildiği ve yazarlık gibi değerli kriptografik bilgileri güvenli bir şekilde ekleyerek dijital çalışmalarını korumalarına ve şeffaflığı artırmalarına olanak tanıyacak.

Leica ve Nikon, gelişmiş yeniliklerle güçlü anları yakalayan ve onlarca yıldır dünya çapında milyonlarca yaratıcı tarafından kullanılan ikonik, küresel markalardır. Bu, Coalition for Content Provenance and Authenticity (C2PA) teknik standardını etkinleştirerek dijital görüntülerde ve tüm içeriklerde güven oluşturma yolculuğumuzda kritik bir kilometre taşıdır. Artık kameralarda ilk kez gerçekleştirilen tam C2PA provenans spesifikasyonuna sahibiz. Bu ortaklıklar ve bunları destekleyen ücretsiz CAI açık kaynak araçlarımızın geniş çaplı kullanılabilirliği sayesinde CAI, foto muhabirleri, haber kuruluşları, yaratıcı profesyoneller, günlük tüketiciler, sosyal medya fenomenleri, sanatçılar ve yenilikçiler de dahil olmak üzere dünya çapında hızla benimseniyor.

Leica ve Nikon Fotoğraf Makinelerine provenans teknolojisinin uygulanması

Her iki ortaklık da CAI’nin her yerdeki milyonlarca fotoğrafçıyı görüntülerine çekim noktasında kaynak ekleme konusunda güçlendirme çabalarını ilerletecek ve kameradan buluta bir orijinallik zinciri oluşturacak. Bu, intihalin yanı sıra yanlış bilgi ve dezenformasyon gibi yaygın sorunlarla mücadele etmek için güveni güçlendirmede kritik bir adımdır.

 • Adobe’nin Leica ile ortaklığı üzerine inşa edilmiştir. Leica markası, yüzyılı aşkın bir süredir otantik görüntüler ve sayısız ikonik fotoğraf üreten kameralarla eş anlamlı hale gelmiştir. Leica’nın CAI’deki mevcut üyeliği ve bugünkü genişletilmiş ortaklık, CAI’nin erişimini daha da fazla yaratıcı profesyonel ve sanatçıya genişletiyor. Leica inovasyon ve geliştirme ekibi kısa bir süre önce C2PA standardını bir Leica M11* Rangefinder fotoğraf makinesinde uygulayarak yeni provenans teknolojisini ilk kez gösterdi. Her görüntüye, kamera modeli, üretici ve görüntü içeriği gibi temel bilgileri belgeleyen sahteciliğe karşı dayanıklı bir imza ekleniyor. Bu, çekimden tamamlanmasına kadar kesintisiz bir özgünlük zinciri sağlıyor. C2PA standardına sahip ilk Leica fotoğraf makinelerinin 2023 yılında piyasaya sürülmesi planlanıyor.
 • Nikon ile milyonlara ulaşın. Nikon yenilikçi teknolojinin ön saflarında yer almaktadır. CAI ve C2PA’ya katılan ilk fotoğraf makinesi üreticisi olarak rolünü geliştirmek için, C2PA standartlarına uygun olan ve CAI ile işbirliği içinde geliştirilen görüntü kanıtlama işleviyle özel olarak donatılmış Nikon Z 9*’u sergileyecek. Nikon, CAI’nin çeşitli iş akışları ve araçlarında daha geniş geliştirici ve iş ortağı benimsemesini güçlendirmeyi amaçladığı için önemli olan bu provenans işlevini uygulamak için CAI’nin açık kaynaklı araç setinden yararlandı. Nikon, gelecekteki bir kamera modeli için C2PA provenans işlevini geliştiriyor.

CAI + Üretken teknoloji

Geçtiğimiz yıl, Üretken Yapay Zeka, fikir üretme, keşif ve hızı yeni seviyelere taşıyabilen, yaratıcı sürece yardımcı olan ve hızlandıran içerik üretimi için yaratıcı bir teknoloji olarak öne çıktı. Üretken Yapay Zeka inanılmaz potansiyele sahip heyecan verici bir teknoloji olsa da, ilk yinelemeler geçerli yaratıcı endişeler ortaya koymuştur. Üretken Yapay Zeka yetenekleri daha yaygın bir şekilde kullanılabilir hale geldikçe, CAI yaratıcılara çalışmalarının insan yapımı olduğunu ve yalnızca yapay zekadan kaynaklanmadığını kanıtlamak için bir yol sağlayabilir. Çevrimiçi ortamda güven ve şeffaflığı artırma taahhüdümüzü temel alarak bugün, yaratıcıların atıfları kanıtlama becerilerini desteklemek için CAI teknolojisini araçlarımıza dahil ederek ve yaratıcıların stilleri ve çalışmaları üzerindeki kontrollerini desteklemek için yeni araştırmalara yatırım yaparak yaratıcı merkezli Üretken Yapay Zeka teklifleri geliştirme yaklaşımımızı açıkladık.

Photoshop, Verify ve Open Source’ta Yeni İçerik Kimlik Bilgileri özellikleri

Bugün MAX’te ayrıca, dijital içerik kaynağı ve ilişkilendirmesini üretmek ve değerlendirmek için yeni bir yol sağlamak amacıyla geçen yıl milyonlarca Adobe yaratıcı müşterisine beta deneyimi olarak sunduğumuz Content Credentials’ta daha fazla iyileştirme yapıldığını duyurduk. Yeni sürüm bugün kullanıma sunuldu:

 • Content Credentials artık Photoshop’taki tüm bireysel Creative Cloud aboneleri tarafından kullanılabiliyor; atıf ve kaynak göstererek dışa aktarabilmek için bugün Photoshop tercihlerinizden bu özelliği açtığınızdan emin olun.
 • Photoshop artık çok kullanıcılı ve çok cihazlı iş akışlarını destekliyor, böylece kullanıcılar iş akışları boyunca İçerik Kimlik Bilgileri oluşturmak için hesaplar ve ekipler arasında çalışabiliyor.
 • Kullanıcıların esneklik kazanmak ve dosyalarında yer kazanmak için İçerik Kimlik Bilgilerini yayınlayabilecekleri yeni İçerik Kimlik Bilgileri bulutu duyuruldu. İçerik Kimlik Bilgileri bulutunda yayınlama, kötü niyetle veya yanlışlıkla silinmiş olsalar bile izleyicilerin orijinal İçerik Kimlik Bilgilerini görebilmeleri için arama ve kurtarmaya olanak tanır. Content Credentials bulutuna dışa aktarma, çalışmanızın herkese açık olarak dizinlenebilir ve kurcalanabilir olmasını sağlayarak içerik oluşturucu atıflarını güçlendirir.
 • Tercihlerdeki yeni ve geliştirilmiş genel ayarlar, kullanıcılara İçerik Kimlik Bilgilerini ne zaman ve nasıl kullanacakları konusunda daha fazla esneklik sağlıyor. Kullanıcılar ister her zaman açık olsun ister belge bazında karar versin, global tercihleri İçerik Kimlik Bilgileri deneyimlerini kolaylaştıracak.
 • Bir dizi Photoshop eylemi için geliştirilmiş destek artık içerik oluşturucuların normal iş akışlarını kullanırken akıllı nesnelerle çalışmak da dahil olmak üzere Content Credentials’ın tüm avantajlarından yararlanabilecekleri anlamına geliyor.

Doğrulayın.

 • Tüketicilerin bir dijital içerik parçası hakkındaki önemli kaynak bilgilerini görebilecekleri bir CAI web sitesi olan Verify, artık Content Credentials bulut dışa aktarma dosyalarından kaynak ve atıf geçmişinin aranmasını ve kurtarılmasını destekleyecek şekilde güncellendi. Bu sayede, İçerik Kimlik Bilgilerinin nereye taşınırsa taşınsın içeriğinizle kalıcı olarak ilişkilendirilmesini sağlamak için çığır açan bir yetenek elde edildi.

Açık Kaynak Araçlar.

 • Adobe’nin Content Credentials ekibi, Adobe uygulamalarının ötesinde C2PA standartlarını uygulamak için açık kaynaklı araçlara yönelik üç seçeneği desteklemektedir. Bu araçlar, sitenizde veya uygulamanızda İçerik Kimlik Bilgilerini okumak için hafif JavaScript’ten tam SDK ile tamamen özelleştirilebilir araçlara kadar seçenekler içerir.
 • Bu yılın başlarında açık kaynaklı araçların ilk sürümünden itibaren, araçlar artık geliştirici deneyimini iyileştirmek için hem güncellenmiş belgelere hem de daha hızlı dosya işleme süresine sahiptir.
 • İçerik kaynağını yeni ortamlara nasıl genişletebileceğimizi keşfetmeye devam ederken, belirli video ve ses formatları ve mobil geliştirme için destek.

Üç yıllık yolculuğumuz ve ötesi


Kuruluşumuzdan bu yana CAI, yanlış bilgiyle mücadele etmek ve provenans teknolojisinin uygulanmasını ilerletmek için önde gelen medya ve teknoloji şirketleri, STK’lar, akademisyenler ve diğerleriyle güçlerini birleştirerek 800’den fazla üyeye ulaştı. Son eklenenler arasında The Wall Street Journal, Associated Press, Reuters, AFP, BBC, El Pais ve Getty Images yer alıyor.

Bu yaz, C2PA spesifikasyonuna dayalı bir açık kaynak geliştirici araçları paketi yayınladık ve daha fazla geliştiricinin içerik provenansını web, masaüstü ve mobil projelere ücretsiz olarak entegre etmesini sağladık. Araçlarımızı milyonlarca içerik oluşturucu ve geliştiricinin kullanımına sunarak daha güvenli ve şeffaf bir dijital ekosistem yaratırken, kullanıcılara da çevrimiçi ortamda gördükleri içerik hakkında daha iyi bilgi sahibi olmalarını sağlıyoruz.

Bugünkü duyuru, dijital içerikte güven ve şeffaflığı artırmak için teknoloji, topluluk ve açık kaynağa birlikte odaklandığımızda yeni fikirlerin sahip olduğu potansiyeli göstermektedir. Yenilik yapmaya ve önemli toplumsal sorunları ele almaya devam ederken Leica ve Nikon’un bizimle birlikte öncülük etmesi ilham verici. Daha fazla bilgi almak veya üye olmak için Content Authenticity Initiative’i buradan ziyaret edebilirsiniz.

 • Leica M11 Telemetre’nin Adobe MAX 2022’de kullanılması sergi ve demo amaçlıdır ve bu özel modelin provenans işleviyle donatılacağı anlamına gelmez veya bunu ima etmez.

*Nikon Z 9 fotoğraf makinesinin Adobe MAX 2022’de kullanılması sergi ve demo amaçlıdır ve bu özel modelin provenance işleviyle donatılacağı anlamına gelmez.

Tavsiye Edilen Yazılar