Adobe iklim değişikliğiyle mücadele ediyor ve CDP ‘A Listesi’ne seçildi

Adobe’nin sürdürülebilirlik ve iklim eylemine yönelik uzun süredir devam eden taahhüdü, yapılı çevremizde ve ofis alanlarımızda başladı ve şimdi paydaş beklentilerini karşılamaya, müşteri ilişkilerini güçlendirmeye ve çevreyi desteklemeye yardımcı olmak için iş operasyonlarımıza, ürün geliştirme ve savunuculuk çabalarımıza yayılıyor.

40’ıncı kuruluş yıldönümümüzün hemen ardından, Adobe’nin kurumsal şeffaflık ve iklim değişikliği performansındaki liderliğinin, kâr amacı gütmeyen küresel çevre kuruluşu CDP tarafından takdir edildiğini ve sekizinci yıldır yıllık ‘A Listesi’nde yer aldığını paylaşmaktan gurur duyuyoruz. CDP’nin 2022 İklim Değişikliği anketi aracılığıyla bildirilen verilere dayanarak Adobe, puanlanan 15.000’den fazla şirket arasından ‘A’ alan şirketlerin yaklaşık yüzde 2’sinden biridir.

‘A Listesi’ne girmek

CDP’nin yıllık çevresel açıklama ve puanlama süreci, kurumsal çevresel şeffaflığın altın standardı olarak kabul edilmektedir. 2022 yılında, 130 trilyon ABD dolarından fazla varlığa sahip 680’den fazla yatırımcı ve 6,4 trilyon ABD doları tedarik harcamasına sahip 280 büyük alıcı, şirketlerden CDP’nin platformu aracılığıyla çevresel etkiler, riskler ve fırsatlar hakkında veri açıklamalarını talep etmiştir.

“Bir İklim A Listesi şirketi olarak, iklim değişikliği konusunda kurumsal şeffaflık ve eylem konusunda lider konumdayız.”

Adobe ayrıca kısa süre önce yıllık Dow Jones Sürdürülebilirlik Endekslerine (DJSI) seçilmiştir: Kurumsal Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi (CSA) sonuçları üzerinden hesaplanan S&P Global ESG Puanlarına dayalı olarak Dünya ve Kuzey Amerika. 1999 yılında başlatılan DJSI, dünya çapında önde gelen sürdürülebilirlik odaklı şirketlerin finansal performansını takip eden ilk küresel endekslerdir.

Adobe, 2015’ten bu yana sera gazı emisyonlarını azaltma hedeflerimize ulaşmak için bilimsel topluluk ve sektördeki en iyi uygulamalarla uyumlu üç yaklaşıma odaklanmıştır: 1) Bilime Dayalı Hedefler 2) Yenilenebilir Elektrik (RE100) ve 3) CDP İklim. Adobe, 2015 yılında sürdürülebilirlik için iddialı Bilime Dayalı Hedefler (SBT) belirleyen ilk şirketlerden biri oldu ve SBT’mizi “1,5°C’nin çok altında” olarak yükselttik.

Sürdürülebilirlik hedeflerine bağlılık,

Bugün, emisyon azaltımı ve yenilenebilir elektriğe özel dört taahhüdümüz var. Adobe şu anda bu hedeflere ulaşmak için ya ileride ya da hedefte:

  • 2025 yılına kadar yüzde 100 yenilenebilir elektrik
  • 2025 yılına kadar operasyon emisyonlarında yüzde 35 azalma
  • 2025 yılına kadar iş seyahati emisyonlarında yüzde 30 azalma
  • Harcamaların yüzde 55’ini temsil eden tedarikçilerin 2025 yılına kadar kendi onaylanmış bilimsel temelli iklim hedefleri olacaktır


2022 yılı sonuna kadar Adobe’nin operasyonel elektrik talebinin yaklaşık yüzde 70’i yenilenebilir elektrikle karşılanacak ve küresel çalışma alanlarımızın metrekare bazında yüzde 80’inden fazlası LEED veya yeşil bina sertifikasına sahip olacak. Aslında, Adobe’nin San Jose, Kaliforniya’daki genel merkezinde 2023’ün başlarında açılacak olan ofis binası, Silikon Vadisi’nin yüzde 100 yenilenebilir enerjiyle çalışan kendi ölçeğindeki ilk tamamen elektrikli binası olacak. Binada ayrıca indüksiyonlu pişirme teknolojisiyle donatılmış 50.000 metrekarelik bir mutfak alanı bulunacak ve bu da açıldığında binayı Kuzey Amerika’daki en büyük tamamen elektrikli ticari mutfak haline getirecek.

Thinking bigger to drive change

We are also helping businesses across industries innovate, digitally transform and reduce their impact on the environment. Adobe’s solutions can help customers reimagine design, business workflows, and marketing to conserve natural resources — from enabling virtual collaboration and digital prototyping to reducing waste stemming from paper-based processes.

For example, through resource-free workflows, Adobe Document Cloud turns 30 billion paper documents in the U.S. each year into digital documents. And every 1 million pages transacted daily through Adobe Acrobat Sign — our e-signature solution — equates to saving more than 27 million gallons of water and avoiding the emissions from driving a car over 770,000 days. Check out Adobe’s Resource Saver Calculator and Substance 3D Sustainability Calculator to see estimated environmental savings by avoiding paper use and estimated reduced carbon emissions and resources by shifting to 3D design renderings.

And we’re not stopping there. Adobe is also collaborating with customers, industry peers, and partners — like the Business Round Table, Renewable Energy Buyers Alliance, BSR’s Future of Internet Power, the U.S. Green Building Council, Ceres, and the World Resources Institute — to leverage the collective power of our brands to drive change through climate policy advocacy and thought leadership.

Adobe remains committed to driving positive environmental impact and sustainability at scale through broad collaboration and by developing digital products enabling our customers and communities to reduce their carbon footprints. Our core set of values — focused on people, purpose, and community — will continue to guide the company’s evolution and growth while helping make the world a better place.

Tavsiye Edilen Yazılar