Bilgisayarlar ve yaratıcılık arasındaki uçurumun kapatılması

Çocukluğumda en sevdiğim televizyon programlarından biri Jetgiller’di. 1960’larda çizgi film yazarlarının bugün kullandığımız görüntülü görüşme ve robot temizlikçiler gibi pek çok teknolojiyi nasıl önceden haber verdiklerini görmek hala şaşırtıcı. Yine de keşke uçan arabalarımız olsaydı…

Robotik ve bilgisayar programlama çocukluğumdan beri tutkum oldu ve sonunda beni elektrik mühendisliği alanında lisans derecesi almaya yönlendirdi. Eğitimim sırasında, bu iki tutkuyu birbirine bağlayan ve robotların dünyayı pikseller aracılığıyla nasıl algılayıp işleyebileceğini anlamama yardımcı olan dijital görüntü işleme üzerine bir ders aldım. Hemen Bilgisayarla Görme vagonuna atladım ve 11 yıl sonra, teknolojinin potansiyelinden aynı derecede ilham alıyorum. Hâlâ keşfedecek çok şeyimiz var.

Ben ne yapıyorum

Ben bir bilim insanıyım ve içerik oluşturup video düzenliyorum. Bilgisayarla Görme, insanların düşünme ve problem çözme biçimine dayanıyor. Mantığa aykırı gelebilir ama beni yapay zeka dünyasına çeken de bu oldu. Adobe’de Araştırma Bilimcisi olarak, ürün ekiplerimizin müşterilerimiz için gerçek hayattaki sorunları çözen ve işlerini her gün daha iyi ve daha verimli yapmalarına yardımcı olan gelişmiş bilgisayar algoritmaları geliştirmelerine yardımcı oluyorum.

Daha da havalı olan şey, henüz var olmayan sorunları bile çözebiliyor olmam. Ekibim insan bilgisinin sınırlarında çalışıyor, sınırları zorluyor ve işletmelerin beş ya da 10 yıl sonraki ihtiyaçlarını hayal ediyor. Sadece insanların bugün nasıl düşündüklerini değil, aynı zamanda yeni teknolojilerin gelecekte çalışma şekillerini nasıl değiştireceğini de hayal ediyoruz.

“Ekibim ve ben, görsel hikayelerin nasıl bir araya geldiğini ortaya çıkarmak için makine öğrenimi ve yapay zekanın gücünü kullanarak video hikaye anlatımının anatomisini çözüyoruz.”

  • Fabian David Caba Heilbron

Bu, ister inanın ister inanmayın, yaptığım araştırma işini inanılmaz derecede yaratıcı kılıyor. Bilimsel özünde yaratıcılık, nöronları birbirine bağlamak ve büyük hacimli bilgileri yeni bir şeye sentezlemekle ilgilidir. Bu süreç benim rolümde iki düzeyde gerçekleşiyor: Yeni araştırma projelerinin temelini atarken zihnimde ve Adobe’nin çözümlerinin oluşturulmasına ve entegre edilmesine yardımcı olduğum yapay zeka modellerinde. Çalışma soyut olsa da gerçek dünyada çözümlerimizi kullanan insanların pratik ihtiyaçlarına dayanıyor.

Adobe’de odaklandığım alan olan video içeriği oluşturma ve düzenlemenin özünde yaratıcılık var. Teknik uzmanlığımın ötesinde, film ve video yapmanın inceliklerini anlamam gerekiyor. Videograflar ve editörlerle özdeşleşmem, onları neyin harekete geçirdiğini bilmem ve onları neyin çıldırttığına dair empati kurmam gerekiyor. Sonuçta, işlerini halletmek için tekrar tekrar kullanacakları çok yönlü bir uygulama sunmak için son kullanıcınıza çok yönlü bir bakış açısı gerekir.

Yaratıcılar ve içerik oluşturucular için teknoloji geliştirmek her zaman kolay değildir. Bir mühendisin veya bilimsel araştırmacının işi geleneksel olarak bir tasarımcı veya pazarlamacınınkinden çok farklıdır. Mümkün olan en iyi çözümleri sunmak için bulgularımızın gerçek dünyada nasıl kullanılabileceğini anlamamız gerekir.

Neyse ki aradaki fark hızla kapanıyor. Araştırma projelerimden biri, içerik ekiplerine zaman ve çaba kazandırmak için videoyu otomatik olarak makul sekanslar halinde kesen bir sistem geliştirmeyi içeriyordu. Projeye bunun uzak bir hedef olduğunu düşünerek başladık, ancak müşterilerimizle yakın bir şekilde çalıştıktan sonra düşündüğümüzden daha yakın olduğumuzu fark ettik ve çok gerçek bir yaratıcı zorluğa uygulanabilir bir çözüm bulabildik.Zor sorunlara çözümler tasarlama ve uygulama fırsatı bulduğum bu gibi anlar, beni sabahları yataktan kaldıran şeylerdir. Yaptığım iş, video oluşturma dünyasında bir sonraki adımın kalbinde yer alıyor ve yaratabileceği potansiyel etki inanılmaz derecede heyecan verici.

Araştırma beyin fırtınası nedir?

Rolümün bir diğer yaratıcı kısmı da, gerçek hayattaki sorunları çözmek için yapay zekayı sorumlu bir şekilde kullanırken gerekli olan bilgi toplama (anketler, röportajlar vb.). Akla gelebilecek her geçmişten gelen yetenekli insanlarla dolu bir şirkette çalıştığım için şanslıyım ve bu da problem çözme yaklaşımımızı özellikle çok yönlü ve çeşitli kılıyor.

Özellikle Adobe’de, araştırmaya geniş bir bakış açısı ve zihniyetle yaklaşmak için kendi alanım dışındaki insanlarla – sanatçılar ve tasarımcılar, ürün mühendisleri veya diğer uzmanlar – iletişim kurmam konusunda her zaman teşvik edildim.

Bir Adobe araştırma beyin fırtınası, geleneksel bir yaratıcı beyin fırtınasına çok benzer. Yeni bir fikri tartışmak ve daha iyi hale getirmek için birçok farklı disiplinden insanı bir odada bir araya getiriyoruz. Araştırma yaklaşımımızı mümkün olduğunca odaklanana ve müşterilerimiz için çözümleri iyileştirmeye ölçülebilir bir şekilde yardımcı olana kadar dürtüyor, dürtüyor, ekliyor ve artırıyoruz.

Benimkinden farklı bir eğitim veya geçmişe sahip insanlarla beyin fırtınası yapmaktan daha ilham verici çok az şey vardır. Hepimiz sohbete benzersiz bir şeyler katıyoruz ve işe yaradığında, kendimizin de farkındayız ve dünyayı görmek için birden fazla bakış açısı gerektiğini anlıyoruz.

Görsel hikaye anlatma sanatının şifresini çözme

Özellikle heyecan duyduğum bir proje, video düzenleme sürecindeki kalıpları anlamak; bu da sonunda editörlerin filmleri kesmesini ve sıralamasını kolaylaştırmaya yardımcı olacak. Ekibim ve ben, görsel hikayelerin nasıl bir araya geldiğini ortaya çıkarmak için makine öğrenimi ve yapay zekanın gücünü kullanarak video hikaye anlatımının anatomisini çözüyoruz.

Örneğin, doğru renk paletinin, kamera açısının veya film müziğinin bir korku filmindeki bir sahnenin gerilimini nasıl artıracağına bakabiliriz. Bunların bir kısmı sinematografik teoriden kaynaklanıyor, ancak neyin işe yaradığına dair deneyim de bir o kadar önemli. Makineleri bu en iyi uygulamaları anlayacak şekilde programlayarak daha fazla içerik üreticisinin duygusal düzeyde yankı uyandıran etkili videolar ortaya koymasına yardımcı olabiliriz.

En önemlisi, amacımız sanatsal bütünlükten ödün vermek değil, yaratıcı araçları demokratikleştirmek. Adobe’deki görevimi sevmemin bir diğer nedeni de insanları algoritmalarla değiştirmek veya yaratıcılığı sulandırmak gibi bir amacımızın olmaması. Amacımız, içerik oluşturma sürecini insanlar için zenginleştirmek ve böylece kitleleri için içerik tüketim deneyimini geliştirmek.

Zorlu görevleri tanımlamayı ve üstlenmeyi seviyorum, özellikle de katkımın içerik oluşturucular üzerinde yıllarca etkisi olacaksa. Bu da Adobe’deki yapay zeka araştırmacısı rolümü benim için mükemmel kılıyor. Her gün yaratıcılığı daha erişilebilir ve kullanıcı dostu hale getirirken teknik becerilerimi test eden iddialı, keşif amaçlı moonshot projeleri kurma fırsatı buluyorum. Bu, içinde bulunmak için gerçekten ilham verici bir pozisyon.

Tavsiye Edilen Yazılar