Adobe’nin çalışan deneyimi deneme motoru Lab82 ile tanışın

Birkaç yıl önce, dünya çalışma şeklimizde benzersiz bir değişime tanık oldu ve o zamandan beri, çalışma şeklimizin asla eskisi gibi olmayacağı açıktı. Artık pek çok kişi ofise geri döndüğüne göre, işverenler işin nasıl yürüdüğünü yeniden tanımlama ve çalışanların çeşitli çalışma ortamlarında işbirlikçi ve üretken olmalarını sağlamak için yeni en iyi uygulamaları geliştirme fırsatına sahip. Çalışan deneyimi deneme programımız Lab82 aracılığıyla Adobe’nin hibrit bir ortamda çalışma şeklini yeniden hayal etmek için bu yaratıcı yenilik fırsatını değerlendirdik. Ama önce biraz geçmişten bahsedelim.

Birkaç yıl önce, dünya çalışma şeklimizde benzersiz bir değişime tanık oldu ve o zamandan beri, çalışma şeklimizin asla eskisi gibi olmayacağı açıktı. Artık pek çok kişi ofise geri döndüğüne göre, işverenler işin nasıl yürüdüğünü yeniden tanımlama ve çalışanların çeşitli çalışma ortamlarında işbirlikçi ve üretken olmalarını sağlamak için yeni en iyi uygulamaları geliştirme fırsatına sahip. Çalışan deneyimi deneme programımız Lab82 aracılığıyla Adobe’nin hibrit bir ortamda çalışma şeklini yeniden hayal etmek için bu yaratıcı yenilik fırsatını değerlendirdik. Ama önce biraz geçmişten bahsedelim.

Deney kültürümüz

İnovasyon sadece ürünlerimiz için değil, aynı zamanda çalışma yöntemlerimizi de besliyor. Lab82, San Jose’deki genel merkezimizde fiziksel bir alan olarak, işbirliği ve deneysel teknoloji için bir kum havuzu olarak başladı. Ancak Adobe hibrit bir çalışma modeline geçtikçe Lab82 vizyonumuz da genişleyerek çalışma yöntemlerimizi araştırmaya yönelik yeni yaklaşımımız haline geldi. Lab82, şirket genelinde çalışma şeklimizi iyileştirmemize yardımcı olmak için çeşitli ortamlarda ve farklı teknolojilerle farklı çalışma yöntemlerini deneyerek çalışanlarımız için hibrit çalışma deneyimini optimize etmeye odaklanan küresel bir insan merkezli deney motorudur.

Hibrit çalışma ortamını yeniden tasarlamak

Uzaktan çalışmanın artmasının ardından çalışanların ekip arkadaşlarıyla ilişkiler kurmak veya güçlendirmek istediklerini fark ettik ve insanları bir araya getirecek hibrit toplantılar için etkili modelleri ve normları test etmeye başladık. Adobe Photoshop ve Adobe Lightroom gibi amiral gemisi ürünlerin geliştirilmesine liderlik eden Adobe Dijital Görüntüleme ekiplerinin üyeleriyle yapılan yakın tarihli bir Lab82 deneyi, hibrit offsite’ları iyileştirmek için kullanılabilecek stratejileri inceledi ve ofiste 10 çalışan ve uzaktan katılan 5 çalışandan oluşan bir offsite’ı inceledi.

Sonuçlar, bir toplantı kolaylaştırıcısı belirlemenin, toplantıyı başarılı bir şekilde zamanında tutmanın ve sohbet ile yüz yüze konuşmaları izlemenin anahtarı olduğunu ortaya koydu. Başından itibaren aidiyet ve güven tesis etmek için kolaylaştırıcılar ayrıca katılımı sürdürmek için gün boyunca buz kırıcılar, yemek deneyimleri ve esnetme molaları gibi ekip oluşturma faaliyetleri yürüttüler.

Deneyde ayrıca, çalışanların tümüyle sanal toplantılarda deneyimledikleri kapsayıcılık duygusunu sürdürmek için tüm katılımcılardan, konumlarına bakılmaksızın – yüz yüze veya çevrimiçi – dizüstü bilgisayarları aracılığıyla katılmaları istendi. Ek olarak, kapsayıcılık hissini daha da artırmak için deney, yüz yüze katılımcılar için yerel konuşmayı en aza indirmeyi ve bunun yerine sunumlar ve alıştırmalar sırasında sohbet işlevini kullanarak grup tartışması için konuları gündeme getirmeyi amaçladı. Yüz yüze katılanlar için öğle yemeği hazırlandı ve sanal olarak katılanlara yemek kuponları veya hediye kartları sağlandı.

Genel olarak, katılımcılar ekip oluşturma egzersizleri ve önceden belirlenmiş toplantı normları gibi stratejilerin toplantıyı daha etkili hale getirdiği konusunda hemfikirdi ve hepsi de ekipleriyle daha büyük bir aidiyet duygusu hissettiklerini kabul etti; bu da Lab82’nin ekip oluşturmanın toplantı etkinliğini sağlayan bir unsur olduğunu doğrulamasına yol açtı.

Lab82 bu bulguları, standart ve özel toplantılar için evrensel toplantı normları geliştirmek üzere kullanmayı planlıyor. Bulgular ayrıca Adobe ofislerimizde ideal bir “tesis içi tesis dışı” ortam yaratmaya devam ederken gelecekteki alan ve teknoloji tasarımını bilgilendirmeye yardımcı olacaktır.

Hibrit bir dünyada işe alım

Pandemi sırasında Adobe’ye katılan 11.000 yeni çalışan ve sanal olarak işe başlayan bazı yeni çalışanların ekiplerinden kopuk hissetmeleri doğaldı. Lab82, Adobe’deki Dijital Deneyim organizasyonunda yeni işe alınan geliştiricilerle, hem yüz yüze zamanın hem de dijital kaynakların yeni geliştiricilerin daha fazla aidiyet hissetmelerine ve üretkenliklerini artırmalarına nasıl yardımcı olabileceğine odaklanan bir deney gerçekleştirdi.

Yeni işe alınan geliştiricilerin ilk kodlarını dağıtmaları için gereken süreyi ve sosyal müdahalelerin nasıl daha fazla aidiyet ve ekiple bağlantı hissi yaratabileceğini ölçtük. Deney, Adobe’nin mevcut işe alım yaklaşımına ek olarak, yeni işe alınan bir kişinin ilk 90 günü boyunca ek dijital ve yüz yüze etkileşimlerin uygulanmasından oluşuyordu. Lab82’nin önerdiği müdahaleler şunları içeriyordu:

  • Yöneticinizle ofiste 1:1 yüz yüze görüşme (mümkünse veya ekibinizden başka biri), ofis turu
  • Ekip kaynaşmasına özel zaman ayırmak için ekip kurma etkinlikleri/öğle yemeği
  • Merkezi kaynaklara sahip geliştiricilere özel bir Wiki sayfası
  • Yöneticiler tarafından sağlanan Kahve Sohbeti Bağlantı listesi – ekip içinde ve ötesinde işbirliğini ve bağlantıyı teşvik etmek için yeni işe alınanların işleriyle ilgili olarak tanışmaları gereken kilit kişiler ve gruplar.

Tüm katılımcılar, bu müdahalelerin Adobe’deki ilk aylarında aidiyet duygularını ve ekiple bağlantılarını güçlendirdiğini kabul etti. Lab82 ayrıca bu etkileşimlerin yeni işe başlayanlar arasında üretkenliği artırdığını ve pandemi sırasında Adobe’ye katılan geliştiricilere kıyasla ilk kodlarını dağıtmaları için geçen süreyi yüzde 35 azalttığını tespit etti.

Yüz yüze bağlantıyı kolaylaştırmak için yeni yaklaşımlar

Lab82’nin işyerinde gayri resmi bağlantıyı kolaylaştırmaya yardımcı olmak için gerçekleştirdiği bir başka deney de, dinlenme odaları ve kafeler gibi ofisteki ortak alanlar için fiziksel masa üstü sinyallerinden oluşan Join Me’dir.

Lab82’nin işyerinde gayri resmi bağlantıyı kolaylaştırmaya yardımcı olmak için gerçekleştirdiği bir başka deney de, dinlenme odaları ve kafeler gibi ofisteki ortak alanlar için fiziksel masa üstü sinyallerinden oluşan Join Me’dir.

Şirket içinde benzersiz bir şekilde geliştirilen sinyaller, çalışanların masalarında kendilerine “katılacak” birine açık olup olmadıklarını göstermelerine olanak tanıyor. Buradaki fikir, sinyallerin yeni biriyle tanışmanın önündeki sosyal engeli azaltabileceği, çalışanlar ofisten çalışırken gündelik sohbetleri teşvik edebileceği ve çalışanların topluluklarını genişletmelerine yardımcı olabileceğidir. Deneyde her dört kişiden biri Bana Katıl sinyallerini kullanmanın sıradan bir çarpışmayla sonuçlandığını bildirdi – bunların yüzde 85’i yeni biriyle oldu – birçok çalışan, ekiplerinin dışındaki insanlarla tanışma ve Adobe’nin işi hakkında daha geniş bir bakış açısı kazanma fırsatı gibi avantajlardan bahsetti.

Ayrıca Lab82, benzersiz ve kapsayıcı bir deneyimi desteklemek ve yeni işe alınan ve ofise geri dönen çalışanları karşılamaya yardımcı olmak için yeni bir Hoş Geldiniz Elçileri konseptini tanıtıyor. Adobe’nin 64 küresel ofisinin hepsi kendine özgü deneyimler ve kültürler sunuyor ve Adobe’nin hevesli bir çalışan grubu olan Hoş Geldiniz Elçileri, ofisi ziyaret eden diğer çalışanlara rehberli bir tesis turu, site topluluklarına giriş ve tesis içi olanaklar, araçlar ve kaynaklar hakkında bilgi sunabilir. Hoş Geldiniz Elçileri ayrıca çalışanların tesislerindeki insanlarla tanışmaları için ilk bağlantıyı sağlar.

Mobil iş yeri uygulamamız Adobe Life, bu deneyimin dijital öncelikli bir uzantısını sunarak çalışanların nerede olurlarsa olsunlar Adobe genelinde ve kendi tesislerinde neler olup bittiğine bağlanmalarını sağlar. Her ofisin uygulamada kendi dijital kampüsü vardır ve bulundukları yere özel haberler ve bilgiler için bir merkez görevi görür. Bilgiler arasında yön bulma, konferans odası rezervasyonları ve kafeden yemek ön siparişi yer alıyor. Yeni yıla girerken, uygulama aracılığıyla topluluk ve bağlantı kurma fırsatlarını genişletmenin yeni yollarını deniyoruz.

Adobe’de çalışmanın geleceği

Adobe, yaratıcılık ve dijital dünyanın kesiştiği noktada yer alır. Çalışan deneyimine yaklaşımımız da bundan farklı değil. Lab82’nin yenilikçi yaklaşımı, deneyleri sürdürmeyi ve çalışma yöntemlerimizi yeniden tasarlamak için veriye dayalı kararlar almamıza yardımcı olmayı ve yaratıcılığı, yeniliği ve kültürü teşvik etmek için yüz yüze ve sanal etkileşimlerden en iyi şekilde yararlanmayı amaçlamaktadır.

Tavsiye Edilen Yazılar