Limbitless’ta yapay zeka herkesi görsel bir hikaye anlatıcısı yapıyor

Yıl 2015’tir. Yedi yaşındaki Alex, kısa kollu siyah gömleği ve kırmızı papyonuyla şık bir görünüm içinde gizemli bir koridordan geçirilmektedir. Süper kahramanların ve bisiklete binmenin hayranı olan Alex aynı zamanda kısmen gelişmiş bir sağ kolla doğmuştur ve dünyanın en önde gelen biyonik uzmanından yardım almak üzeredir: Iron Man’in kendisi, Robert Downey Jr.

Iron Man kurgusal bir karakter olabilir, ancak Alex’in biyonik kolu ve onu tasarlayıp üreten Central Florida Üniversitesi (UCF) merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Limbitless yüzde 100 gerçek. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 2.7 milyondan fazla insan uzuv farklılığı ya da uzuv kaybıyla yaşıyor ve Alex’in süper kahraman macerası gibi duygusal hikaye anlatımı sayesinde Limbitless bu mesajı duyuruyor ve bu bireylerin çoğuna uygun fiyatlı biyonik ve protezler sağlıyor. Alex’in kendisine gelince, şu anda lise futbol takımında oynuyor ve “ağır top” olarak ün yapmış durumda.

Kurucu Albert Manero tarafından küçük bir laboratuarda bir tutku projesi olarak başlayan proje, Orlando Florida’daki UCF’de sanat tasarımından mühendisliğe ve video oyunu geliştirmeye kadar dokuz uzmanlık alanını kapsayan 50 stajyerden oluşan bir ekibe dönüştü. Kreatif direktör Matt Dombrowski için en önemlisi, bu stajyerlerin her birinin yaratıcılıklarını beslemeleri ve Limbitless’in hikaye anlatımında rol oynamaları için teşvik edilmeleri.

İşte Adobe burada devreye giriyor.

Dombrowski, “Birkaç yıl önce, klinik deneylerimizi yürütmek için zar zor yeterli alana sahiptik,” diye hatırlıyor. “Adobe bize daha büyük bir araştırma tesisinin inşasına yardımcı olmak için katalizör bir hibe verdi ve bu da yetmezmiş gibi o zamandan beri her Limbitless UCF lisans öğrencisi stajyerine Adobe Creative Cloud’a ücretsiz erişim sağladı.”

Limbitless’in bilim insanları ve mühendisleri, etkinlikler ve sempozyumlar için kendi araştırma posterlerini ve yaratıcı infografiklerini tasarlamak üzere Adobe Express, Adobe InDesign, Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator kullanıyor. Daha da etkileyici olanı, yaratıcı sanat içeren uygulamalardan olmamalarına rağmen posterleri için defalarca ödül kazanıyorlar.

“Bizim için mesele sadece biyonik kollar değil. Bu, onları takan insanların arkasındaki hikayelerle ilgili” diyor Dombrowski. “Bu nedenle her Limbitless stajyerinin bu hikayeleri ilgi çekici ve insani bir şekilde anlatmak için ihtiyaç duydukları araçlara erişimi olması önemli.”

Yapay zeka destekli süper kahraman hikaye anlatımı

Bu açıklık ruhu, Limbitless’in 3D tasarım ve üretken yapay zeka gibi gelişmekte olan teknolojilere yaklaşımını da şekillendiriyor. Manero, 3D baskının ilk uygulayıcılarından biri olarak, biyonik uzuvların tasarlanması ve üretilmesi sürecini sonsuz derecede daha uygun fiyatlı ve ölçeklenebilir hale getirdi ve bu da hayat değiştiren teknolojileri her zamankinden daha fazla insan için erişilebilir kıldı.

Yapay zekaya gelince, Limbitless, içeriği farklı pazarlama kanalları için geliştirmek ve uyarlamak üzere teknolojiyi yaratıcı iş akışlarında uyguluyor. Dombrowski, ekibinin birkaç yıl önce kendisinin ve biyonik bir çocuğun yatay bir fotoğrafının en boy oranını, görüntüyü yeniden çerçevelemek için Adobe Creative Cloud’daki AI özelliklerini kullanarak Instagram dostu dikey bir tasarıma nasıl yeniden biçimlendirdiğini anlatıyor.

Dombrowski özellikle üretken yapay zekanın (Gen AI) potansiyeli konusunda heyecan duyuyor. Adobe Firefly’daki Gen AI algoritmaları, Limbitless’in stajyerlerinden gelen veri istemlerini ve girdileri birleştirip çevirerek hem güzel hem de duygusal olan tamamen yeni içeriklere dönüştürebiliyor.

Limbitless’in kol kollarının dijital flat lay’lerini oluşturma yaklaşımını düşünün. Dombrowski daha önce el sanatları mağazalarını ziyaret edip çeşitli aksesuarlar satın alarak içerik geliştirmede kullanılmak üzere düz taslaklar oluştururken, ekibi artık tek bir protez için kolun fotoğrafından ve Adobe Firefly’a girilen doğru istemlerden başka bir şey kullanmadan birden fazla düz taslak oluşturabiliyor.

“Dijital içerik oluşturma söz konusu olduğunda, enerji genellikle NASIL’a harcanıyor. Bu varlığı nasıl geliştireceğiz? Farklı formatlara nasıl uyarlayacağız? Hikayemizi anlatmak için benzersiz renk kombinasyonlarını nasıl oluşturacağız?” diyor Dombrowski. “Gen AI nasıl’ı denklemden çıkarıyor, böylece hikayemizi NEDEN anlattığımıza odaklanabiliyoruz ki asıl önemli olan da bu.”

Olumlu düşünmek olumlu sonuçlar doğurur

Dünyaya bu kadar pozitiflik getiren ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak Limbitless, yapay zekânın topluma katabileceği değer konusunda benzersiz bir bakış açısına sahip. Dombrowski, önyargıdan intihale kadar insanların yapay zekayı nasıl kullanacaklarına dair geçerli endişeler olduğunu kabul etse de, öğrencilerine teknolojiye açık ve olumlu bir zihniyetle yaklaşmalarını öğretiyor.

“Yapay zeka gibi yıkıcı teknolojiler insanları rahatsız ediyor ve ilk tepki gençlere bu teknolojiyi kullanamamaları için tüm nedenleri anlatmak oluyor. Ancak çocuğu olan herkes bunun işe yaramayacağını bilir” diyor Dombrowski.

Adobe’nin Firefly’ı geliştirirken benimsediği etik yaklaşım bu misyona yardımcı oluyor. Bu yaklaşım, titiz yapay zeka algoritmalarını, bilinçsiz önyargı ve stereotiplerden kaçınmak için sürekli testleri ve tüm yapay zeka yeniliklerinin etik uygulamalara dayandığından ve sorumlu sonuçlar verdiğinden emin olmak için etki değerlendirmelerini içeriyor.

“Limbitless’te açık tartışmaları destekliyor, öğrencileri kendi etik sorularını oluşturmaya ve rehberlik için bize gelmeye teşvik ediyoruz. Firefly’ın yapay zekaya yönelik sorumlu yaklaşımı bu tartışmalar için harika bir uyum sağlıyor,” diye ekliyor Dombrowski.

Dahası, Dombrowski yaratıcı düşünürlerin çalışmalarını geliştirmek için her zaman yeni araçlar ve ilham kaynakları kullandıklarını belirtiyor. Ve içerik yaratma söz konusu olduğunda, bir kreatifin işi hikayeyi anlatmak kadar hikaye anlatma sürecini kolaylaştırmaktır.

Kendisi ve öğrencileri, Adobe Firefly’ın Limbitless’ın her tür kullanıcı için biyonik kol yaratma ve özelleştirme yöntemini nasıl dönüştürebileceğini araştırıyor. Örneğin, Limbitless her zaman “biyonik çocuklarını” kollarının renk şemasını ve görünümünü seçmeye davet etmiştir ve yapay zekanın hikayelerini daha da kişiselleştirilmiş bir şekilde hayata geçirmeye yardımcı olabileceğine inanmaktadır

“Altı yaşında bir çocuğun size uzuv farklılığı hakkında fantastik bir hikaye anlattığını düşünün, ancak bunu sadece altı yaşında bir çocuğun yapabileceği son derece yaratıcı bir şekilde. Tasarımcılarımızdan hikayenin ne anlama geldiğini yorumlamalarını ve heyecanlarını aktarmalarını istemek yerine, hikayeyi Firefly komut istemine aktarsak nasıl olur?” diye soruyor Dombrowski.

“Çıkan sonuç sanatsal yaklaşımımızı yeniden düşünmemizi sağlayabilir, yeni bir protez eğitim video oyununun yaratılmasına ilham verebilir, hatta kol tasarımına yaklaşımımızı tamamen yeniden düşünmemizi sağlayabilir. Olasılıklar sonsuz ve inanılmaz derecede heyecan verici” diye ekliyor.

Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için engelleri aşmak

Herhangi bir kuruluş için, özellikle de teknik ürünler geliştirenler için en büyük zorluklardan biri, hikayelerini teknik olmayan dünyada yankı uyandıracak şekilde anlatmaktır. Dombrowski’ye göre Gen AI’nin güzelliklerinden biri de bu engelleri yıkması. Sanatçıların, mühendislerin ve bilim insanlarının bilgilerini ortak bir platforma aktarmalarına ve benzersiz uzmanlıklarını ve bakış açılarını birleştiren bir şey yaratmalarına olanak tanıyor.

“Firefly ile geleneksel olmayan sanatçılar bile yaratıcı sohbetlere katkıda bulunabiliyor. Bu, bizimki gibi hem son derece teknik hem de son derece duygusal bir şey yaratan bir kuruluş için inanılmaz derecede değerli” diyor Dombrowski.

Engelleri aşma konusunda Dombrowski, yapay zekanın, geleneksel olarak temel faaliyetlerinin yanı sıra içerik ve pazarlamaya odaklanacak zaman ve kaynaktan yoksun olan kar amacı gütmeyen kuruluşlar için büyük bir eşitleyici olacağına inanıyor. Yine Limbitless, yaratıcı uygulamalarını geliştirmek için yapay zekanın dönüştürücü gücünü sergileyerek örnek teşkil ediyor.

“Üretken yapay zekanın güzelliği, hayal gücünüz ile çıktılarınız arasındaki engelleri ortadan kaldırması. Düşünebildiğimiz her şeyi Firefly’a aktarabiliyor ve genellikle şaşırtıcı şekillerde hayata geçirebiliyoruz” diyor Dombrowski. “Bu düzeyde bir yaratıcı güç, erişimlerini ve etkilerini genişletmek için mümkün olan her türlü avantaja ihtiyaç duyan kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için paha biçilmezdir.”

Bilim ve empatinin evliliği

Limbitless’ın kurucu ortaklarının hepsi havacılık ve mühendislik geçmişinden geliyor. Ancak kuruluşun hikayesini dünyanın geri kalanıyla paylaşmak başka bir konuydu. Aslında Manero’nun profesyonel bir fotoğrafçı olan eşi, Limbitless’i boşluğu doldurmak için sanatçılar getirmesi konusunda daha da zorladı.

Central Florida Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Tasarım Okulu’nda Gelişen Medya alanında doçent olan ve kuruluşa katıldığından beri görsel hikaye anlatımını Limbitless’in temel değerlerinden biri haline getiren Dombrowski’ye gelelim. Tasarımcı, araştırmacı ya da oyun geliştirici olsun, öğrencilerinin her biri yaratıcı kaslarını esnetmeye teşvik ediliyor.

Ayrıca bu içgüdüyü Adobe teknolojisiyle beslemeleri için de güçlendiriliyorlar. Örneğin, Limbitless’in sosyal medya ve savunuculuk ekibi çarpıcı görüntüler, videolar, logolar ve daha fazlasını oluşturmak için Adobe Express kullanıyor. Bu arada, boya ekibi dijital çizim ve düzenleme için Adobe Photoshop ve Adobe Fresco kullanıyor. Hatta Dombrowski’nin öğrencilerinden biri Adobe Substance Painter’ı kullanarak yeni biyonik kol tasarımlarının 3D modelini çıkarmış.

Dombrowski, “Adobe, operasyonumuzu birbirine bağlayan empatik bir bağ” diyor. “Örneğin, K-12 öğrenci topluluğuyla çok sayıda çalışma yapıyoruz ve ekibim STEAM etkinliklerimizin çoğunda tanıtım içeriği geliştirmek için Creative Cloud kullanıyor.”

Daha fazla değişim için daha derine dalmak

Limbitless, Alex gibi küçük çocuklardan yakında yetişkinleri de kapsayacak şekilde uzuv farklılığı olan insanlar üzerinde muazzam bir etki yarattı. Ve bu sadece yolculuğun başlangıcı.

Kuruluş şimdi de biyonik takmanın insanların iç ve dış sağlığını nasıl etkilediğini anlamak için psikolojik yönlerini araştırıyor. Dombrowski, “Yeni bir protez kola sahip olmak sadece fiziksel bir eylem değil, farkındalık ve psikolojiyi de içeriyor” diyor. “Amacımız, geliştirdiğimiz teknolojilerin ve anlattığımız hikayelerin tüm bu bütünsel deneyime hitap etmesi.”

Dombrowski, “Büyük hedeflerimiz var ve elde ettiğimiz çekişi görmek ilham verici, ancak yaratıcılık yoluyla başkalarını güçlendirmek ve mümkün olduğunca çok sayıda kolu dünyaya ulaştırmak olan gerçek hedefimizi asla gözden kaçırmıyoruz” diyor. “Adobe’nin desteğiyle bunu gerçekleştirme yolunda ilerliyoruz.”

Limbitless hakkında daha fazla bilgi edinmek için limbitless-solutions.org adresindeki web sitesini ziyaret edin veya kuruluşu Instagram’da @limbitless3d adresinden takip edin.

Tavsiye Edilen Yazılar