Adobe Analytics: Prime Day, derin indirimlerle desteklenen rekor ABD online harcamasına yol açtı

Dokuzuncu yılına giren Prime Day, Amerika Birleşik Devletleri’nde yılın sektör çapındaki en büyük e-ticaret anlarından biri olarak statüsünü sağlamlaştırdı. Bu yılki etkinlik 11 ve 12 Temmuz tarihlerinde gerçekleşti ve 2023’ün bugüne kadarki en büyük günlük online harcamasını oluşturdu. Her iki gündeki toplam harcama ABD’de 12,7 milyar dolara ulaştı – yıldan yıla yüzde 6,1 büyüme – ve yeni bir Prime Day rekoru kırdı.

Etkinlik sırasında Adobe, kısmen beyaz eşya ve giyim gibi kategorilerdeki artan harcamalar nedeniyle ABD’de online gelirin arttığını gördü – Haziran 2023 günlük satış ortalamalarına kıyasla sırasıyla yüzde 45 ve yüzde 17 artış. Online harcamalardaki bu artış, indirim günlerinin ve Prime Day gibi etkinliklerin e-ticaret sağlayıcılarının dayanıklılığını korumasına ve süregelen enflasyon ortamında fiyat bilincine sahip tüketicilere ulaşmasına nasıl yardımcı olduğunu gösteriyor. Adobe’nin raporu ayrıca kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimlerinin yanı sıra Şimdi Al, Sonra Öde (BNPL) ve kaldırım kenarında teslim alma (BOPIS) seçeneklerinin de e-ticaret sağlayıcılarının öne çıkmasına veya sadakat oluşturmasına nasıl yardımcı olduğuna işaret ediyor.

Steep discounts enticed consumers

Tüketiciler bu yılki Prime Day’i içlerindeki pazarlık avcısını ortaya çıkarmak için bir fırsat olarak gördü ve perakendecilerin büyük fırsatlar sunduğu kategorilerde stok yaptı. Etkinlik sırasında tüketiciler, elektronik (liste fiyatından yüzde 14 indirimle zirveye ulaştı), giyim (yüzde 12) ve oyuncak (yüzde 12) gibi kategorilerin yanı sıra ev/mobilya (yüzde 9), bilgisayar (yüzde 8), beyaz eşya (yüzde 7), spor malzemeleri (yüzde 6) ve TV (yüzde 5) gibi kategorilerdeki yüksek indirimlerden etkilendi.

Consumers also embraced more flexible ways to manage their spending. Buy Now Pay Later (BNPL) orders were up on both days: On July 11, BNPL accounted for 6.4 percent of online orders and drove $461 million in revenue, up a staggering 19.5 percent compared to the first day of last year’s Prime Day event. BNPL accounted for 6.6 percent of online orders on July 12, driving $466 million in revenue, and growing 21 percent compared to last year’s second event day.

Her iki günün ortalaması alındığında, siparişlerin yüzde 6,5’i BNPL’den yararlandı ve bu da bir önceki yıla göre yüzde 20 artışla 927 milyon dolar gelir anlamına geliyor. BNPL kullanımı giyim, ev/mobilya ve elektronik gibi kategoriler tarafından yönlendirildi.

Ek Adobe Analytics içgörüleri

Tüketiciler ne satın aldı? İki günlük etkinlik boyunca, online satışlar beyaz eşya (yüzde 45), ev temizlik malzemeleri (yüzde 28) ve elektronik (yüzde 18) gibi kategoriler tarafından yönlendirildi. Diğer yükselen kategoriler arasında giyim (yüzde 17 artış) ve kırtasiye/ofis malzemeleri (yüzde 76 artış) yer aldı ve kısmen okula dönüş alışverişi yapanlar tarafından desteklendi.

Sipariş karşılama: Bu yıl, bu hizmeti sunan perakendeciler için online siparişlerin yüzde 20’sinde kaldırım kenarında teslim alma kullanıldı; bu oran, kaldırım kenarında teslim almanın siparişlerin yüzde 19’unu oluşturduğu geçen yıla göre biraz arttı. Kaldırımdan teslim alma, pandemi sırasında hız kazandı ve özellikle tatil dönemlerinde son dakika alışveriş ihtiyaçları için tüketiciler için uygun bir sipariş karşılama seçeneği olmaya devam etti.

Mobil alışveriş: Geçen yıl yüzde 43,7 olan online satışların neredeyse yarısını (yüzde 46,5) akıllı telefonlar oluşturdu; bu da tüketicilerin daha küçük ekranlarda alışveriş yapma konusundaki artan rahatlığını ve son dakika anlık alışverişlerini yansıtıyor.

Pazarlama dolarlarının etkisi: Başlıca pazarlama kanalları arasında, gelir katkısı söz konusu olduğunda en büyük artışı iştirakler/ortaklar gördü (yüzde 11 artış). Diğer önemli katkı sağlayıcılar e-posta (yüzde 10 artış), görüntülü reklam (yüzde 5 artış) ve sosyal medya (yüzde 4 artış) oldu.

Metodoloji

Adobe, çevrimiçi doğrudan tüketici işlemlerini analiz ederek ABD e-ticaretine ilişkin en kapsamlı görünümü sunmaktadır. Analiz, ABD perakende sitelerine yapılan 1 trilyondan fazla ziyareti, 100 milyon SKU’yu ve 18 ürün kategorisini kapsamaktadır – diğer tüm teknoloji şirketlerinden veya araştırma kuruluşlarından daha fazla. Adobe Analytics, ABD’deki en büyük 100 internet perakendecisinin* yüzde 85’inden fazlasının çevrimiçi alışveriş deneyimlerini sunmak, ölçmek ve kişiselleştirmek için güvendiği Adobe Experience Cloud’un bir parçasıdır.

*Digital Commerce 360 Top 500 raporuna göre (2021)

Tavsiye Edilen Yazılar